СОНЧАРКА

СОНЧАРКА (Мацролепиота процера

(Сцоп.) Сингер) – чест и широкораспространет вид габа, присутна во исхраната на населението во Маке-
Габа сончарка донија. М. Кр.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *